I lodičky mají své předchůdce
Věřili byste, že obuv na podpatku bývala považována za nástroj ďábla a výška podpatku byla v USA striktně dána zákonem? Kdo ho porušil, toho čekal krutý trest. Puritánská americká společnost v minulosti dala lodičkám stopku. Ale doma se změnila a dnes i tam se tyto boty běžně nosí. Mnohdy jsou v některých zaměstnání součástí dress code. Ve starověku nosily obuv na podpatku zejména ženy, živící se prostitucí. A věděly moc dobře, proč ji obouvat. Vypadaly v nich totiž sexy a rozpalovaly v zákaznících potřebnou vášeň. Pravda je, že lodičky na podpatku mají v sobě sexuální náboj i v současné době.
Za předchůdce lodiček lze považovat jezdecké boty na vysokém podpatku, které zvyšovaly prestiž toho, kdo je nosil. Nutno dodat, že to byli zejména příslušníci bohaté společenské vrstvy. Velký milovník módy, francouzský král Ludvík XIV., si nechal vyrobit střevíce s podpatkem 10 cm dlouhým, jež svým vzhledem byly současným lodičkám velmi podobné a zároveň byly pohodlnější než vysoké jezdecké boty.
Velký boom lodičky zažily v 60. letech 19. století, kdy se začaly vyrábět strojově a vznikaly také první továrny na jejich výrobu. To vedlo ke snížení ceny a výsledkem bylo, že si lodičky mohly dovolit nosit i méně bohaté vrstvy. Ve 20. století se lodičky staly nejpopulárnější dámskou obuví, velký kus práce v tomto ohledu udělal módní návrhář Christian Dior, který zavedl New Look a ve svých módních kreacích vsadil na ženskost.